Kiedy myślisz o towarach chroniących przed inflacją, prawdopodobnie przychodzą Ci na myśl złoto, ropa naftowa i produkty rolne. Jednak inne metale szlachetne również należą do tej kategorii – w końcu są rzadkie, skończone i należą do grupy instrumentów inwestycyjnych. Biorąc pod uwagę te cechy, wielu inwestorów zastanawia się: Czy metale szlachetne chronią przed inflacją? Weźmy pod uwagę, że w latach 70. inflacja była dwucyfrowa przez około pięć lat z rzędu i osiągnęła szczyt na poziomie prawie 15%. Winowajcą był doskonały splot okoliczności: Szok podażowy (ceny ropy wzrosły prawie czterokrotnie), wojenna presja kosztowa (silny dolar zachęcił kraje OPEC do wstrzymania produkcji ropy) i inne czynniki makroekonomiczne. W wyniku takich warunków wartość złota wzrosła o ponad 150%, co czyni je jednym z najlepszych sposobów ochrony majątku przed inflacją. Jednak inwestowanie w złoto nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, ponieważ różne czynniki wpływają na jego cenę. Na przykład, jeśli stopy procentowe wzrosną lub gospodarka znacznie się osłabi, złoto może odnotować wzrost popytu, ponieważ ludzie szukają bezpiecznych inwestycji z wysokimi zyskami.

W jaki sposób możemy chronić się przed inflacją za pomocą metali szlachetnych?

Wszystkie metale szlachetne – złoto, srebro i platyna – są świetnym sposobem na ochronę przed inflacją, po prostu dlatego, że są rzadkie. Ludzie potrzebują tych towarów do tworzenia różnych produktów, więc jeśli popyt wzrośnie, może to spowodować wzrost ich ceny. Jeśli martwisz się o inflację, możesz umieścić część swoich aktywów w złocie lub srebrze. Mimo wszystko zawsze uważaj jednak, aby nie przeważać tych towarów, ponieważ nie są tak płynne, jak akcje i obligacje. Jeżeli umieścisz 100% swoich oszczędności w fizycznych metalach i zajdzie nagła potrzeba ich sprzedaży, może okazać się, że będzie to kłopotem.

Metale szlachetne można kupić na kilka sposobów. Można kupić monety bite przez rząd, choć kosztują one więcej niż kupno na rynku kontraktów terminowych na towary. Można kupić udziały w spółkach górniczych, które mają niższe koszty niż produkcja metali. Można kupić fundusze inwestycyjne, które posiadają akcje górnicze. Możesz też kupić kontrakty futures na złoto, srebro lub platynę.

Do czego przydaje się srebro?

Srebro od dawna jest cenione jako metal szlachetny, ale ma również szeroki zakres zastosowań przemysłowych. Oprócz zastosowania jako metal szlachetny podczas inwestycji, srebro jest używane w przemyśle elektronicznym, fotograficznym, energetycznym i opieki zdrowotnej, co czyni je świetną inwestycją przeciwko inflacji. Srebro jest również obfitym pierwiastkiem, dzięki czemu jest zasobem skończonym, którego niedobór spodziewany jest do roku 2030, co może potencjalnie spowodować wzrost jego ceny. Srebro jest również wszechstronnym zasobem, który może być stosowany w wielu branżach, w tym w fotografii, energetyce, medycynie i wielu innych. W czasach niepewności gospodarczej inwestorzy skłaniają się ku metalom szlachetnym jako bezpiecznej i niezawodnej opcji przechowywania majątku. W rezultacie, srebro może mieć znaczący wpływ na portfel inwestora, zapewniając mu sposób ochrony majątku przed zagrożeniem inflacją.

Czy platyna również może ochronić nas przed inflacją podobnie do innych metali szlachetnych?

Podczas gdy złoto od lat jest najpopularniejszym metalem szlachetnym, platyna zyskuje na popularności. Jest ona bardziej rzadka niż złoto i ma mniejszą podaż. Lepiej też utrzymuje swoją wartość, gdy dolar się osłabia. Jest wykorzystywana we wszystkich tych samych branżach co złoto, np. w przemyśle samochodowym i chemicznym. Używa się jej również do produkcji biżuterii. Platyna jest rzadkim metalem, który występuje tylko w kilku miejscach na świecie. Jest to świetna inwestycja, jeśli obawiasz się inflacji. Jest podobna do złota w wielu aspektach, ale jest jeszcze rzadsza, więc ma jeszcze mniejszą podaż. Oznacza to, że w przypadku inflacji będzie drożała jeszcze szybciej niż złoto.

Podobnie jak złoto, platyna jest rzadkim towarem, który od dawna był używany jako sposób ochrony przed inflacją. Platyna jest jeszcze rzadsza niż złoto, co czyni ją bardziej efektywnym sposobem ochrony majątku przed inflacją. Wszystkie metale szlachetne są świetnym sposobem na ochronę przed inflacją, po prostu dlatego, że są rzadkie. Ludzie potrzebują tych towarów do tworzenia różnych produktów, więc jeśli popyt wzrośnie, może to spowodować wzrost ich ceny. Jeśli martwisz się o inflację, możesz umieścić część swoich aktywów w złocie lub srebrze.