Na całym świecie w dawnych systemach monetarnych monety były bite z metali szlachetnych takich jak srebro i złoto. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że było pewne miejsce na świecie, gdzie do bicia monet postanowiono wykorzystać platynę. Było to innowacyjne podejście do wybijania monet, zważywszy na to, że platyna nie była wykorzystywana w takiej formie. Wszędzie, gdzie tylko mogliśmy spojrzeć na typowe systemy finansowe bimetaliczne, zauważaliśmy, że kraje wybijają monety najczęściej ze złota, a mniejszą część ze srebra.

Złoto i srebro, a nawet niektóre metale nieszlachetne takie jak nikiel i miedź mają ponad 2700 lat historii związanej z wybijaniem monet płatniczych. Warto przypomnieć również o tym, że jeszcze w Polsce 1923 i 1929 roku wybijano nakłady monet menniczych wykonywanych z niklu i miedzi. Za jedną 50 groszówkę z niklu i miedzi w Polsce w latach 1923 i 1929 można było kupić chleb, ziemniaki i mleko. W odróżnieniu od złota i srebra, które jest z nami od czasów starożytnych, platyny nie odkryliśmy wcale tak prędko ze względu na rzadkość tego metalu.

Dopiero w XVIII wieku ludzkość nauczyła się odizolować chemicznie stop platyny, aby wybić z niej metal, surowiec ten jest nadal postrzegany jako niezwykle rzadki

Początkowo sądzono, że jedyne złoża tego metalu znajdują się w Ameryce Południowej, gdzie postrzegano ją jako kosztowną nowość i wysyłano przez kolonie hiszpańskie z powrotem do Hiszpanii w celu wykorzystania w luksusowych towarach, takich jak srebrne sztućce. Platyna jest pewnego rodzaju ekskluzywnym towarem nawet wśród samych metali szlachetnych. Z czasem ludzkość zaczęła jednak odkrywać nowe złoża platyny. Część z nich odkryto między innymi w Rosji na terenie Syberii. W tamtym okresie platyna nie miała zbyt dużego zastosowania. Była głównie wykorzystywana w biżuterii lub sztućcach, aby nadać im kosztowności i elegancji.

Rząd Rosji postanowił wykorzystać nowo odkryty metal szlachetny, aby zacząć zarabiać na nim pieniądze. Wykorzystywali od tej pory platynę do tego, aby bić z niej monety. Było to bardzo ciekawe podejście tamtejszego rządu rosyjskiego, ponieważ nikt nie wybijał do tej pory monet z platyny. Znano jedynie monety ze złota, srebra, miedzi, niklu i ewentualnie brązu. Pierwsze bicie platynowych monet w Rosji rozpoczęło się w 1828 roku.