W przeciwieństwie do złotych i srebrnych monet, które zazwyczaj produkowane są jako stop z miedzią w celu zwiększenia twardości metalu, platyna była naturalnie na tyle twarda, że monety mogły być produkowane z czystej, niestopowej platyny (ze śladowymi ilościami innych metali z grupy platynowców, takich jak pallad i iryd).

Moneta o nominale 3 rubli wykonana z platyny była typową monetą płatniczą, która była wykorzystywana z obiegu. Z kolei były także wybijane platynowe monety 6 i 12 rubli, jednak rzadziej znajdowały się w obiegu, ponieważ był one tworzone przez rząd głównie po to, aby rozdawać je w prezentach dyplomatom i wysoko postawionym elitom społecznym.

Ostatecznie w Rosji zauważono, że twardość platynowych monet była wadą, a nie zaletą, jak pierwotnie uważano. Ponieważ wykonywane z platyny monety nie potrzebowały dodatku utwardzającego tak jak srebro lub złoto, jednak platyna nie była tak plastyczna, dlatego też wybijanie monet było niezwykle trudne, a co za tym idzie nieco bardziej kosztowne. W 1845 roku zakończono serię bicia platynowych monet płatniczych.

Ze względu na obawy związane z potencjalnym destabilizującym wpływem platynowych monet na gospodarkę opartą na monetach ze złota, srebra i brązu, cesarz wydał dekret demonetyzujący monety i nakazujący społeczeństwu zwrócenie ich do mennicy w celu przetopienia.

Platyna jest niezwykle gęstym metalem szlachetnym, jedna moneta 12 rubli posiada w sobie nawet jedną uncję materiału (czyli niemal czystej platyny)

Moneta o nominale ma około jedną trzecią uncji, z kolei moneta o nominale 6 rubli ma około dwóch trzecich uncji. Dlatego też w dzisiejszym świecie numizmatyki najbardziej pożądane są naturalnie monety platynowe z dwunastoma rublami. Ponieważ mają w sumie mniej więcej całą uncję czystej platyny. Wszystkie trzy powyższe monety osiągają bardzo wysokie ceny na rynku metali szlachetnych, ponieważ nie tylko są same w sobie rzadkie ze względu na wartość historyczną, ale także charakteryzują się rzadkością ze względu na niewielką ilość platyny na rynku obiegowym.

Nawet posiadanie jednej platynowej monety z tamtego okresu o wielkości trzech rubli osiąga dzisiaj ceny 1500 dolarów za sztukę. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że za jeszcze rzadszy egzemplarz 12 rubli wykonanych z platyny możemy dostać ponad 10 000 dolarów. Monety te rzadko pojawiają się na rynku, a gdy już się pojawią, przyciągają znaczną uwagę i wzbudzają zainteresowanie licytujących. Poleca się jednak, aby osoby niedoświadczone w numizmatyce nie kupowały takich egzemplarzy, ponieważ mogą zostać oszukane i nabyć falsyfikaty.