Mateusz Morawiecki to jeden z najpopularniejszych polskich polityków zarówno w kraju, jak i na świecie. Nim został powołany na premiera RP miał za sobą bogate życie zawodowe, które doprowadziło go na szczyty władzy.

Od młodości był jednak związany z partiami politycznymi, dlatego też jego obecność w polityce nie powinna nikogo dziwić.

Polityczna przeszłość Mateusza Morawieckiego i zawodowe dokonania premiera

Po ukończeniu prestiżowego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia te ukończył w 1992 roku. W czasie ich trwania aktywnie uczestniczył w strajkach okupacyjnych oraz różnych akcjach, takich jak np. rozklejanie plakatów czy roznoszenie ulotek. Ze względu na działalność okupacyjną swojego ojca był wiele razy zatrzymywany i przesłuchiwany. Publikował również pod pseudonimem własne teksty w podziemnej prasie.

Swoją zawodową karierę rozpoczął w 1991 roku, pracując dla spółki Cogito. W następnych latach pracował jako menadżer wydawnictwa, podejmując odpowiedzialność za jego finanse i marketing. Od 1995 jego kariera zawodowa przeniosła się do Niemiec, gdzie rozpoczął staż w Niemieckim Banku Federalnym. Prowadził projekty badawcze na Uniwersytecie we Frankfurcie oraz był współautorem podręcznika z zakresu ekonomiki integracji gospodarczej i prawa unijnego. Trzy lata później – w 1998 roku został zastępcą dyrektora w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej w oddziale Negocjacji Akcesyjnych.

Kariera Mateusza Morawieckiego rozwijała się dynamicznie. W latach 1998 – 2001 zasiadał on w radzie nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Zakładu Energetycznego w Wałbrzychu. W 1998 roku został doradcą prezesa zarządu jednego z banków, a potem jego dyrektorem. Po połączeniu Banku Zachodniego oraz Banku Kredytowego stanął na czele zarządu powstałej instytucji. W czasie jego prezesury bank aktywnie włączał się w finansowanie przedsięwzięć kulturalnych państwa. W 2010 roku został członkiem Rady Gospodarczej w rządzie Donalda Tuska. Pięć lat później został wicepremierem w rządzie Beaty Szydło, w 2017 roku zastąpił ją na tym stanowisku.

W portalu https://www.prawicowi.pl/ przeczytasz jeszcze więcej na temat polskich polityków.