Bimetalizm był standardem płatniczym, który obejmował wykorzystywanie monet w celu płatności. Nie istniał wówczas papierowy pieniądz, który można było wykorzystywać jako reprezentanta pewnej wartości. Również jak sama nazwa wskazuje, bimetalizm opierał się na wykorzystaniu dwóch rodzajów monet, w celach płatniczych. W tym przypadku wszystkie państwa stawiały na wybijanie monet srebrnych i złotych. Dzięki temu, że stosowano bimetalizm, rezerwy złota nie musiały aż tak ucierpieć, ponieważ wykorzystywano do płatności także srebro.

Wcześniej jeszcze kilkaset lat temu stosowano nawet takie systemy jak monometalizm. Przykładowo monometalizm wykorzystywał tylko jeden rodzaj monet. Oznaczało to, że państwo wykorzystywało wówczas standard srebra lub standard złota. Standard srebra oznaczał, że wybijano srebrne monety w celu egzekwowania płatności, z kolei standardu złota wymagał wybijania, jak sama nazwa wskazuje monet ze złota. Systemy te zapewniały świetny rynek dla metali i nieograniczone możliwości dla rozwoju ich popytu oraz podaży. W tym przypadku wszystkie inne pieniądze, które mogły znaleźć się obiegu, były wymieniane na złoto lub srebro w zależności od panującego standardu metali szlachetnych.

Wielu zwolenników bimetalizmu stosowało solidne argumenty za tym systemem płatności

Zwolennicy bimetalizmu zwracali uwagę na trzy bardzo ważne postulaty, które sprawiały, że coraz więcej osób chętnie zwracało się w stronę płatności bimetalicznych. Przede wszystkim połączenie dwóch rzadkich metali szlachetnych mogło doprowadzić do znacznego zwiększenia rezerw pieniężnych w całym państwie, ponadto warto też zwrócić uwagę na to, że baza monetarna zapewniała trwałą stabilizację cen, której nie możemy doświadczyć od momentu, w którym wykorzystujemy do naszych codziennych płatności systemu oparte na pieniądzach typu fiat.

Istnieli mimo wszystko nie tylko zwolennicy, ale także przeciwnicy tych płatności. Przeciwko bimetalizmowi wysuwane są następujące argumenty. Stosowanie takiego standardu przez jeden kraj bez współpracy międzynarodowej jest praktycznie niemożliwe, taki system jest rozrzutny, ponieważ wydobycie, obróbka i bicie monet z dwóch metali jest bardziej kosztowne, ponieważ stabilność cen zależy nie tylko od rodzaju bazy monetarnej, bimetalizm nie zapewnia większej stabilności cen.