Twoje zdanie jest cenne i warto je mieć na najważniejsze i najbardziej naglące tematy, ale nie oznacza to wcale, że to twój obowiązek. W końcu nie każdy interesuje się polityką, klimatem czy badaniami naukowymi. To, że nie wiesz dostatecznie dużo na jakiś temat, nie oznacza, że jesteśmy mniej wartościowi albo że powinniśmy się tego wstydzić. Dobrze jest się czasem przyznać, że nie mamy wyrobionego zdania.

Nie musisz wiedzieć wszystkiego


Wbrew pozorom lepiej jest przyznać się do braku wiedzy, niż udawać, że świetnie znamy się na jakimś zagadnieniu. Nie ma niczego złego w przyznawaniu się, że nie chcemy wypowiadać się na jakiś temat. Wręcz przeciwnie, pokazuje to, że mamy swoje zasady i nie boimy się przyznać, że nie znamy się na wszystkim. Dziś taka umiejętność jest bardzo ceniona. Większość osób jednak udaje, że zna się dobrze na poruszanym temacie, przez co często źle wypada się w oczach specjalistów czy ekspertów w danej dziedzinie albo chociaż osób, które lepiej na sprawie się znają. A powiedzenie, że nie ma się zdania, sprawi, że unikniemy niekomfortowej dla nas rozmowy.

Nie staraj się imponować na siłę


Dobrze jest wiedzieć, kiedy należy odpuścić sobie dyskusję. Kiedy nie wiemy zbyt wiele na dany temat albo nawet o tym nie słyszeliśmy, prowadzenie dyskusji na „chłopski rozum” jest zupełnie bezcelowe. Po pierwsze dlatego, że chłopski rozum nie tylko nie pomaga nam formułować wniosków, ale często prowadzi nas zupełnie w złym kierunku, a po drugie dlatego, że każdy w otoczeniu, kto realnie się zna, nie będzie miał o nas po takiej dyskusji dobrego zdania. Dlatego nie staraj się nikomu zaimponować swoją wiedzą i nie zmuszaj się do rozmów na tematy, o których nie masz zielonego pojęcia. Lepiej posłuchaj tego, co inni, bardziej doświadczeni gracze, mają do powiedzenia.

Nie musisz się wypowiadać


Pamiętaj, że to Ty decydujesz, co chcesz powiedzieć, a co wolisz przemilczeć. Nawet kiedy mamy wyrobione zdanie, nie musimy się nim z każdym dzielić. Jeśli chcesz je zachować dla siebie, to po prostu to zrób. Nie zwracaj w ogóle uwagi na osoby, które starają się sprowokować Cię do wzięcia udziału w dyskusji, na którą w ogóle nie masz ochoty i nie złość się ani nie daj wyprowadzić się z równowagi. Najgorsze, co możesz zrobić w momencie dyskusji o poglądach, to reagowanie emocjonalnie i bez hamulców na każdą nieprzyjemną uwagę czy sarkastyczny komentarz. Kiedy wiesz, że jakiś temat mocno Cię denerwuje, lepiej nie poruszaj go przy nieprzychylnych Ci osobach.